A türelem és az ő rózsája

 2011.06.27. 15:38

Edmond Dantés története az egyik legjobb példája a türelem diadalának. A fiatal tengerész hosszú ideig képes várni If börtönében a szabadulásra, később pedig a bosszúja is csak lassan érkezik el a címzettekhez. Alexandre Dumas szerint „Minden emberi bölcsesség belefér e szavakba: Várni és remélni!"

A türelem a fegyelmezett várakozás képessége. Várni pedig rengeteget kell az élet számos területén egészen apró dolgoktól kezdve a komolyabb eredmények elérésére. Várni nem jó, az ember néha szeretné sürgetni az időt, hogy a várt esemény hamarabb következzék be, de ettől a sürgetéstől mintha csak nyúlóssá válna az idő, a percek nem akarnak telni, és egyre türelmetlenebbek leszünk. Thomas Mann hőse, Hans Castorp egy elmélkedése során kifejti, hogy a tudatunk számára az idő nem egyenletesen telik. Olykor gyorsabban, olykor lassabban, és mindezt az órához és a naptárhoz viszonyítjuk. Néha egy napba rengeteg esemény belefér, máskor napok múlnak el észrevétlen, és nem emlékszünk, mivel is töltöttük el az időt.

De minél inkább akarjuk, hogy teljék, annál lassabban teszi ezt. Ennek a fordítottja is igaz: ha valamilyen időpontot nagyon nem várunk, az biztos, hogy túl hamar érkezik el. És túljutva egy kellemetlen eseményen, legyen az egy vizsga, egy találkozás vagy egy orvosi vizsgálat, máris úgy tűnik, hogy felesleges, alaptalan volt a félelmünk.

A türelmetlenség, a rohanás helyett jobb lenne arra koncentrálni, ami éppen körülvesz minket, és a jelennel foglalkozni, ahelyett, hogy a jövő olykor teljesen bizonytalan eseményeit várnánk vagy rettegnénk tőle. Az addig hátralévő idő alatt még számos kellemes élményben lehet részünk.

Címkék: várakozás idő türelem

A bejegyzés trackback címe:

https://elszabadultgondolatok.blog.hu/api/trackback/id/tr783021337

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása