Beszédes hallgatás

 2011.04.19. 09:32

Emlékszem még arra, amikor a szüleim húsz forintot fizettek azért, hogy végre csendben maradjak. Rengeteget beszéltem, és rendszerint feleslegesen. A hallgatás meg szinte ismeretlen fogalom volt számomra.

Sokszor tekintjük fontosabbnak a hangot, mint a csendet. Pedig milyen egyszerű dolog hallgatni. Meghallgatni a másikat azonban tanulni kell. Létezik ugyanis az ún. aktív hallgatás, amikor nemcsak elhallgatunk és nem mondunk semmit, hanem ténylegesen figyelünk a másikra, meg akarjuk érteni annak viselkedését, érzéseit. Minden ember szereti, ha időnként meghallgatják, és sokkal jobban érdekli az, amit mond, mint amit másoktól hall. Ezt „kihasználva” jó pontokat szerezhetünk azoknál, akiket meghallgatunk. Ha azt látják rajtunk, hogy készek vagyunk meghallgatni másokat, akkor szívesebben nyílnak meg előttünk és beszédesebbekké válnak. De igaz ennek a fordítottja is: ha folyton azzal szembesülsz, hogy a mondanivalódat beléd fojtják, ha örömödet-bánatodat nem oszthatod meg azzal, akivel szeretnéd, akkor egyre kevésbé nyílsz meg mások előtt, növekszik benned a feleslegesség érzése: minek mondjam el, ha úgysem érdekli? Pedig lehet, hogy csak ő is ég a vágytól, hogy meghallgassák.

Bizonyára sokaknak vannak tapasztalataik idős nénikről, bácsikról, akik a buszmegállókban, vagy sorban állás közben beszédbe elegyednek másokkal. És mennyire boldogok csupán attól, hogy elmondhatták ügyes-bajos dolgaikat, mert volt végre valaki, aki meghallgatta őket.

Hogyan válhatunk jobb hallgatókká? Íme néhány tanács „Wiki”-től:

1.       Legyél jelen! – A lehető legnagyobb figyelemmel fordulj felé, ne csak azt halld meg, amit mond, hanem azt is, amit mondani akar.

2.       Ne kritizálj! – Fogadd el a partnered véleményét, ne ítélkezz fölötte, ne mondd el, hogy szerinted hogyan „kellene” gondolkodnia, éreznie. Próbáld meg magad az ő helyébe képzelni, az ő szemével látni a problémát.

3.       Légy csendben! – Nem kell mindenáron közbeszólnod, megoldanod a problémát. Csak engedd, hogy elmondja, amit szeretne, és megszólalásaid csak arra irányuljanak, hogy megértsd, mit akar mondani. Tisztázd, hogy ugyanazt értitek-e!

4.       Maradj objektív! – Próbáld megérteni a másikat, de maradj kívülálló! Nem kell átvállalnod a problémáját, azzal neki kell megbirkóznia. Bízz abban, hogy a partner tudja kezelni a helyzetet, nem kell átvenni tőle az irányítást.

Az aktív hallgatás módszerével segíthetünk a másik félnek, hogy közelebb kerüljön a problémák gyökeréhez, és ezzel elősegítjük azok megoldását is.

Címkék: figyelem megértés hallgatás

A bejegyzés trackback címe:

https://elszabadultgondolatok.blog.hu/api/trackback/id/tr522836916

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása