Hülye vagyok, add tovább!

 2011.05.30. 11:28

Nemrég kaptam egy levelet, amelyben arra figyelmeztet egy jó szándékú ismerősöm, hogy ha valaki arra kényszerít, hogy vegyek ki a bankkártyámmal pénzt automatából, akkor csak üssem be fordítva a PIN-kódot, és máris jönnek szirénázva a rendőrök.

A levél szerint ugyanis az ATM felismeri a fordított sorrendet, kiadja a kért összeget, de jelez a rendőrségnek. És mivel ez nagyon fontos információ, amit másnak is tudnia kell, ezért ne felejtsem haladéktalanul továbbküldeni.

Ez csak egyik típusa, a „Hülye vagyok, add tovább” jellegű üzeneteknek. A másik kedvencem, amikor kapok egy levelet, melyben X. Y. arról számol be, hogy mekkora fantasztikus dolog történt vele, és hogy eddig tényleg nem hitt benne, de most már muszáj, mert működik. És meggazdagodott, boldog lett, újra felállt a farka, visszanőtt a haja, leesett az álla stb. És ezt nekem is át kell élnem, különben valami szörnyűség történik.

Nem küldök tovább ilyen leveleket, így nagyon valószínű, hogy már nem is élek, az összes vagyonomat el fogom veszteni, az elkövetkező életeimben nem leszek boldog. De hülye sem.

Azok, akik a továbbküldős leveleket és egyéb eszement összeesküvés-elméleteket meg miegyebeket gyártják, pontosan azokat célozzák meg, akik hiszékenyek és nem tudnak (vagy nem akarnak?) a dolgok mögé látni. Pedig a legtöbb beugratós lánclevél (hoax) valódisága vagy egy kis gondolkodással, vagy utánajárással kideríthető. A hihetőség kedvéért a segítségkérő levelek például tartalmaznak konkrét(nak tűnő) információkat, például neveket, helységeket, telefonszámot stb. Ha ezekre rákeresünk, akkor pár perc alatt rájövünk, hogy nem szabad bedőlnünk neki.Tanuljunk meg szelektálni, és sajátítsuk el az e-mailezés illemszabályait.

Vannak viszont tényleg vicces üzenetek, amelyeket a szórakozás kedvéért szívesen továbbküldenénk. Egy dolgot azonban szem előtt kell tartanunk: a továbbküldött levelünkből töröljük a korábbi e-mail címeket, az sem árt, ha titkos másolatként kapják meg a címzettek, hogy ha ők küldenék tovább, akkor se legyen benne másik e-mail cím. Ugyanis ezekkel a spammerek címlistáját tudjuk gyarapítani, akikhez ha visszaérnek a lánclevelek, akkor a benne szereplő e-mail címeket felhasználhatják arra, hogy kéretlen reklámlevelekkel (bennük esetleg vírusokkal, kémprogramokkal) bombázzanak minket. Egy keyloggeres vírus segítségével (amely megjegyzi az általunk lenyomott billentyűket, valamint az általunk a gépen végzett összes tevékenységet) már hozzáférhetővé válhatnak jelszavaink, és egyéb bizalmas információk, és kellemetlen következményei lehetnek.

Így a sok Fw-vel (forward = továbbított) a tárgyában érkező levelet lehetőleg ne nyissuk meg, vagy legalább ne küldjük tovább. Ugyan visszaírhatunk az általunk ismert feladónak, hogy ez hoax, ne küldjön ilyet, de nem biztos, hogy a világot sikerül majd megváltanunk ezzel. Ismeretlen feladótól pedig akkor se nyissunk meg levelet, ha egyébként nagyon csábító a levél tárgya. A kéretlen levelek ugyanis ugyanúgy hatnak, mint más emberi közeledések, amelyeket nem szeretnénk: idegesség, feszültté tesznek minket.



Címkék: spam hoax vírus átverés

A bejegyzés trackback címe:

https://elszabadultgondolatok.blog.hu/api/trackback/id/tr722942887

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása